Gazeta Podatkowa nr 24 (1378) z dnia 23.03.2017
Otrzymany środek trwały w księgach rachunkowych
W lutym 2017 r. otrzymaliśmy od jednego z naszych kontrahentów w ramach umowy darowizny maszynę produkcyjną. Z uwagi na to, że będziemy ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok, będzie ona stanowiła środek trwały. Jakich zapisów księgowych dokonać w związku z otrzymaną maszyną? W jakiej wartości należy ją ująć w ewidencji środków trwałych?
Koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, aktywów na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych zalicza się do kosztów lub przychodów pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. Stanowi o tym art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że w przypadku otrzymania składnika majątku w formie darowizny jego wartość należy odnieść w księgach rachunkowych generalnie na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Jeżeli nieodpłatnie otrzymany składnik majątku zostanie u obdarowanego zaliczony do środków trwałych (a także środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych), wówczas jego wartość nie jest od razu ujmowana w pozostałych przychodach operacyjnych. Składnik ten należy na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o rachunkowości zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych przychodów. W świetle tych przepisów rozliczenia międzyokresowe przychodów obejmują m.in. przyjęte nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środki trwałe w budowie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Przedmiot darowizny stanowiący środek trwały wprowadza się do ksiąg rachunkowych na konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Następnie zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne - równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W księgach rachunkowych operację tę można ująć zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Otrzymany jako darowizna środek trwały podlega wprowadzeniu do ewidencji bilansowej na podstawie dowodu OT pod datą przyjęcia go do używania.
Druk dowodu OT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
W sytuacji gdy wartość przedmiotu darowizny została określona w umowie darowizny, to stanowi ona wartość początkową otrzymanego składnika, którą wpisuje się do ewidencji środków trwałych. Z kolei jeżeli wartość ta nie została wskazana, wówczas wyceny przedmiotu darowizny dokonuje się zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że jeśli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|