Gazeta Podatkowa nr 67 (1421) z dnia 21.08.2017
Zmiany w ewidencji analitycznej do konta 01 z powodu nowej KŚT
Od 1 stycznia 2018 r. trzeba będzie stosować nową Klasyfikację Środków Trwałych, a poprzednia straci moc. Czy w związku z tym należy dokonać zmian w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 01 "Środki trwałe", dostosowujących do nowej KŚT, w odniesieniu do środków trwałych figurujących już w ewidencji księgowej?
TAK. Zmian w tym zakresie trzeba będzie dokonać na dzień 1 stycznia 2018 r.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), Dz. U. z 2016 r. poz. 1864, którego załącznik przedstawia nową Klasyfikację Środków Trwałych, nazywaną KŚT 2016. Generalnie z tym dniem straciło moc rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), Dz. U. z 2010 r. nr 242, poz. 1622, ustanawiające dotychczasową Klasyfikację, zwaną KŚT 2010. Przy czym, jak wynika z § 2 rozporządzenia wprowadzającego KŚT 2016, do dnia 31 grudnia 2017 r. stosuje się jeszcze KŚT 2010:
1) w sprawach podatkowych, o których stanowi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,
2) w sprawach ewidencji i sprawozdań, o których stanowi ustawa o rachunkowości,
3) w sprawach dotyczących przekazywania danych wykorzystywanych dla celów statystycznych, o których stanowi ustawa o statystyce publicznej,
4) w pozostałych sprawach - jednocześnie z KŚT 2016.
Oznacza to, że dokonując kwalifikacji środków trwałych wprowadzanych do ewidencji księgowej w 2017 r. oraz ustalając dla nich stawkę amortyzacyjną na podstawie ustaw podatkowych należy stosować dotychczasową KŚT 2010. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dla celów bilansowych jednostka ustala okres i stawkę amortyzacji przy uwzględnieniu okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na określenie którego wpływają m.in. liczba zmian, na których pracuje środek trwały, tempo postępu techniczno-ekonomicznego, wydajność środka trwałego czy prawne lub inne ograniczenia czasu jego używania (art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości). Przy czym dopuszcza się przyjęcie w zasadach (polityce) rachunkowości uproszczenia polegającego na tym, że jednostka będzie przyjmować dla celów bilansowych stawki amortyzacji podatkowej, o ile zapewni to odpisanie środka trwałego w okresie jego ekonomicznej użyteczności.
Ustawa o rachunkowości nakazuje prowadzenie ewidencji analitycznej m.in. dla środków trwałych oraz dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnych (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy), ale nie określa formy tej ewidencji. Powinna ona jednak umożliwić przede wszystkim:
- klasyfikację środków trwałych w układzie wymaganym w bilansie według załącznika nr 1 do ustawy, tj.:
- grunty, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu,
- budynki, lokale, prawa do lokali i obiekty inżynierii lądowej i wodnej,
- urządzenia techniczne i maszyny,
- środki transportu,
- inne środki trwałe,
- prawidłowe dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
Trzeba zauważyć, że KŚT 2016 wprowadza zmiany w numeracji oraz nazewnictwie grup, podgrup oraz rodzajów środków trwałych, w tym grupy 0, 4 oraz 6. Jeżeli zmiany te mają wpływ na środki trwałe ujęte przed 2018 r. w ewidencji księgowej (zmieni się ich klasyfikacja lub nazwa), to z dniem 1 stycznia 2018 r. należy dostosować zapisy w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 01 "Środki trwałe" do nowej KŚT 2016. Jeśli jednostka nie zrobiłaby tego, doprowadziłoby to do rozbieżności - te same składniki majątku podlegałyby innej klasyfikacji, w zależności od momentu ich wprowadzenia do ewidencji i obowiązujących na ten moment regulacji.
Warto dodać, że nasze Wydawnictwo zwróciło się z pytaniem do Ministerstwa Finansów o to, czy roczne stawki amortyzacyjne określone w ustawach o podatku dochodowym będą zmieniane w związku z wprowadzeniem nowej KŚT 2016 (jeśli utrzymałby się obecny stan prawny, w niektórych przypadkach zmiana z dniem 1 stycznia 2018 r. grupy, podgrupy czy rodzaju środka trwałego spowodowałaby, że inna niż dotychczas stawka amortyzacji podatkowej byłaby dla niego właściwa). Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 19 czerwca 2017 r. wynika, że planuje się zmiany dostosowawcze w tym zakresie (patrz ramka). Natomiast na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze projektu nowelizacji tych ustaw, z którego wynikałoby, jakie to będą zmiany.
"(...) zmiany wdrażające KŚT 2016 do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. nastąpi dostosowanie przepisów o podatku dochodowym do nowej KŚT 2016 (...) polegające na przyporządkowaniu nowych symboli i nazw KŚT 2016. Dostosowawczy charakter zmian przepisów o podatku dochodowym powoduje, że zmiany te zostaną wprowadzone wyłącznie w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne z uwagi na konieczność dostosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do nowej klasyfikacji KŚT". Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 19 czerwca 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|