Gazeta Podatkowa nr 60 (892) z dnia 26.07.2012
Ewidencja ujawnionego środka trwałego
Podczas inwentaryzacji został ujawniony środek trwały, tj. murowany garaż. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że w 2010 r. została nabyta nieruchomość zabudowana. W akcie notarialnym przenoszącym własność tej nieruchomości garaż nie był wyszczególniony i nie został on ujęty w ewidencji bilansowej. W jaki sposób ustalić wartość początkową tego garażu i jak ująć go w księgach rachunkowych?
Składnik majątku, który spełnia warunki określone dla środka trwałego, powinien być wprowadzony do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania w prowadzonej działalności gospodarczej. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego. Wynika tak z art. 16d ust. 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) oraz art. 22d ust. 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Jeżeli w umowie kupna-sprzedaży (sporządzonej w formie aktu notarialnego) garaż, o którym mowa w pytaniu, nie został wyszczególniony, to w takim przypadku jednostka powinna była przed wprowadzeniem nabytych składników majątku do ewidencji środków trwałych, z łącznej ceny nabycia nieruchomości, wyodrębnić wartość przypadającą na poszczególne środki trwałe, w tym garaż, samodzielnie lub przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Skoro tak się nie stało w roku nabycia nieruchomości, to należy tego dokonać obecnie. Ustaloną wartość początkową garażu trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych - zakładając, że spełnia on warunki określone dla środków trwałych w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Należy też ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Ustawa o rachunkowości nie określa od kiedy należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych. W takim przypadku mogą mieć zastosowanie ogólne zasady określone w art. 32 ust. 1-3 tej ustawy. Należy też uwzględnić przepisy ustaw o podatku dochodowym. W myśl art. 16h ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop i art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały wprowadzone do ewidencji. Nie będzie więc sprzeczne z ustawą o rachunkowości rozpoczęcie odpisów amortyzacyjnych od ujawnionego środka trwałego zgodnie z prawem podatkowym, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Nieujęcie garażu w ewidencji środków trwałych spowodowało, że zawyżona została wartość początkowa nabytych razem z nim środków trwałych (gruntu, budynków i budowli). Trzeba więc obecnie wprowadzić do ksiąg rachunkowych odpowiednie zapisy korygujące ich wartość początkową oraz dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne.
Należy także skorygować zeznania podatkowe za te lata, w których zaliczono do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w niewłaściwej (zawyżonej) wysokości oraz zapłacić zaległy podatek dochodowy wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Trzeba dodać, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 2010 r. nr 242, poz. 1622) garaże zalicza się do rodzaju 102 KŚT "Budynki transportu i łączności". Dla celów podatkowych garaże te amortyzowane są według rocznej stawki wynoszącej 2,5%, z wyjątkiem garaży podziemnych, dla których stawka amortyzacyjna wynosi 4,5%. Jednostki mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów bilansowych według stawek podatkowych, jeżeli okres ekonomicznej użyteczności pokrywa się z okresem przyjętym dla ustalenia stawki podatkowej.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|