Gazeta Podatkowa nr 70 (902) z dnia 30.08.2012
Odpisy amortyzacyjne od wartości środków trwałych
Wartość początkową środków trwałych - z wyjątkiem gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową - zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości, na skutek używania lub upływu czasu. Wynika to z art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Odpisów tych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.
Rozpoczęcie i zakończenie amortyzacji
Dla celów bilansowych rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania (art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Inny moment rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych został określony w przepisach obu ustaw o podatku dochodowym. Z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop i art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof wynika, że dla celów podatku dochodowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji. W praktyce najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest rozpoczęcie amortyzowania środków trwałych dla celów bilansowych w momencie wynikającym z ustaw podatkowych, czyli od miesiąca następującego po ich przekazaniu do używania.
Moment zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych według prawa bilansowego oraz podatkowego jest taki sam. Ma to miejsce z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub w razie:
- przeznaczenia środka trwałego do likwidacji,
- jego sprzedaży,
- stwierdzenia jego niedoboru.
Ustalenie okresu i stawki amortyzacyjnej
Według prawa bilansowego przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Na jego określenie wpływają w szczególności:
1) liczba zmian, na których pracuje środek trwały,
2) tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
3) wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,
4) prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
5) przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
Na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji, przy czym poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to możliwość zmiany stawki amortyzacyjnej. Roczną stawkę amortyzacji można obliczyć według następującego wzoru:
roczna |
= | 100 |
przewidywany okres używania środka trwałego w latach |
Jednostki mogą także przyjmować dla celów bilansowych stawki amortyzacyjne określone w załączonych do ustaw o podatku dochodowym wykazów stawek - jeżeli zapewni to odpisanie w koszty wartości początkowej środka trwałego w okresie jego gospodarczego wykorzystywania przez jednostkę. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik jednostki. Gdyby jednak przewidywany okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego w istotnym stopniu różnił się od okresu amortyzacji wynikającego z podatkowej stawki amortyzacyjnej, wskazane byłoby zrezygnować z ich stosowania. W takim przypadku bilansowa amortyzacja środków trwałych będzie różnić się od amortyzacji podatkowej uwzględnianej w kosztach uzyskania przychodów.
Metody amortyzacji
Ustawa o rachunkowości nie określa według jakich metod należy amortyzować środki trwałe. Wyboru tego dokonuje jednostka we własnym zakresie. Najczęściej stosowane są metody: liniowa i degresywna, dopuszczone również przez przepisy podatkowe.
Metoda liniowa jest podstawową metodą amortyzacji. Przy tej metodzie podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych jest w każdym roku obrotowym (i podatkowym) wartość początkowa środka trwałego.
Natomiast w przypadku metody degresywnej podstawą, od której nalicza się odpisy amortyzacyjne, jest:
- w pierwszym podatkowym roku używania środka trwałego: wartość początkowa środka trwałego; stosuje się stawki podane w załączonych do ustaw o podatku dochodowym wykazach stawek amortyzacyjnych, podwyższone o współczynnik nie wyższy niż 2,0,
- w następnych latach podatkowych: wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalona na początek kolejnych lat używania,
- począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej.
Przepisy ustawy o rachunkowości ani prawa podatkowego nie przewidują możliwości zmiany metody amortyzacji. Raz wybraną metodę amortyzacji należy stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego.
Przykład 1 Założenia
Dekretacja w 2012 r.
Księgowania Przykład 2 Założenia Założenia jak w przykładzie 1, z tym że jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych według metody degresywnej. Stawka amortyzacyjna wynosi: 14% × 2 = 28%. Koszty amortyzacji według metody degresywnej w poszczególnych latach będą kształtowały się w sposób przedstawiony w tabeli:
Dekretacja w 2012 r.
Księgowanie |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|