Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (331) z dnia 1.10.2012
Wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych
1. Warunki zaliczenia danego aktywu do środków trwałych
Nasze przedsiębiorstwo planuje zakup i montaż masztów flagowych. Czy maszt flagowy należy ująć w ewidencji środków trwałych?
Aby uznać dany składnik majątku za środek trwały i przyjąć go do używania, a tym samym wprowadzić do ewidencji środków trwałych, powinien on spełniać warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, tzn.:
a) przewidywany okres jego ekonomicznej użyteczności musi przekraczać 1 rok,
b) musi być on kontrolowany przez jednostkę, tj. stanowić jej własność, współwłasność lub jednostka powinna z innego tytułu sprawować nad nim kontrolę,
c) musi być kompletny i zdatny do użytku w momencie przekazania do używania. Zwracamy uwagę, iż przepisy nie wyjaśniają, co oznacza kompletny i zdatny do użytku w przypadku środków trwałych. W praktyce przyjmuje się, że środki trwałe są kompletne wtedy, gdy są wyposażone we wszystkie niezbędne do funkcjonowania elementy zgodnie z przeznaczeniem tych środków, a zdatne do użytku wtedy, gdy sprawność techniczna pozwala na wykorzystywanie ich w prowadzonej przez jednostkę działalności gospodarczej,
d) musi być przeznaczony na potrzeby jednostki, tzn. do obsługi prowadzonej przez jednostkę działalności.
Jeśli maszt flagowy, o którym mowa w pytaniu, spełnia warunki określone w ustawie o rachunkowości dla środków trwałych, to powinien on zostać ujęty w prowadzonej przez jednostkę ewidencji środków trwałych. |
Należy przy tym pamiętać, iż jednostką ewidencyjną środków trwałych (objętą ewidencją szczegółową) jest obiekt inwentarzowy oznaczony odrębnym numerem inwentarzowym umożliwiającym jego identyfikację.
2. Zaklasyfikowanie środka trwałego do właściwej grupy i rodzaju KŚT
W jakiej grupie KŚT ująć maszt flagowy? Zaznaczamy, iż każdy maszt będzie posadowiony na stopach fundamentowych, ale można je będzie w dowolnym momencie zdemontować.
Z przyjęciem środka trwałego do ewidencji następuje jego zaklasyfikowanie do właściwej grupy i rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych. Klasyfikacji tej dokonuje się w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. nr 242, poz. 1622). Z objaśnień wstępnych zawartych w tym rozporządzeniu wynika, że w KŚT za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług.
Naszym zdaniem, maszt flagowy można zaliczyć do grupy 2 KŚT "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej" i rodzaju 291 "Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane" (jeśli jest on na stałe połączony z gruntem) bądź do grupy 8 "Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane" i rodzaju 806 "Kioski, budki, baraki, domki campingowe itp." (jeśli nie jest on na stałe połączony z gruntem). |
W objaśnieniach szczegółowych do grupy 2 KŚT wskazano bowiem, że przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. wolno stojące maszty antenowe oraz wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe. O zaliczeniu obiektu budowlanego do odpowiedniej podgrupy decyduje ponadto jego przeznaczenie oraz konstrukcja i wyposażenie. Za odrębny obiekt uważa się w zasadzie każdy samodzielny obiekt inżynierii lądowej lub wodnej wraz z fundamentem i konstrukcją nośną.
Z kolei w objaśnieniach szczegółowych do rodzaju 291 "Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane" określono, że rodzaj ten obejmuje m.in. tablice reklamowe na słupach połączone na stałe z gruntem, a nie obejmuje tablic reklamowych ustawionych na powierzchni gruntu (tzn. niepołączonych na stałe z gruntem), sklasyfikowanych w rodzaju 806.
Jednocześnie z objaśnień szczegółowych do rodzaju 806 "Kioski, budki, baraki, domki campingowe itp." wynika, że rodzaj ten obejmuje kioski, budki, domki campingowe, zadaszenia ochronne itp. różne obiekty wolnostojące, niezwiązane w sposób trwały z gruntem.
Zwracamy przy tym uwagę, że to na jednostce spoczywa obowiązek dokonania prawidłowej klasyfikacji środka trwałego do odpowiedniej grupy czy rodzaju KŚT. W przypadku trudności jednostka może zwrócić się o pomoc we wskazaniu prawidłowego symbolu (grupy) środka trwałego i wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.
3. Ustalenie rocznej stawki amortyzacyjnej
Według jakich stawek amortyzować maszty flagowe zaliczane do środków trwałych?
Prawo bilansowe nie określa, według jakich stawek należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W art. 32 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazano jedynie, iż przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej należy uwzględnić okres ekonomicznej użyteczności danego środka trwałego, na określenie którego wpływają w szczególności:
- liczba zmian, na których pracuje środek trwały,
- tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
- wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,
- prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
- przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
Roczną stawkę amortyzacyjną dla celów bilansowych można wyliczyć przy zastosowaniu wzoru:
So = (100 : Es)
gdzie:
So - oznacza roczną stawkę amortyzacyjną,
Es - oznacza przewidywany okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego (w latach)
Przyjęta przez jednostkę stawka amortyzacji powinna odzwierciedlać proces zużywania się danego środka trwałego w określonym okresie jego ekonomicznej użyteczności. |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|