Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (815) z dnia 20.08.2013
Wartość początkowa środka trwałego sfinansowanego kredytem
Spółka podpisała u dealera umowę kredytu na zakup samochodu osobowego. W tym samym dniu odebrała samochód, dokonała jego przeglądu, zarejestrowała oraz oddała do użytkowania. Dealer przesłał umowę do banku, a ten podpisał ją kilka dni później. Na kwotę kredytu składa się opłata przygotowawcza oraz koszt ubezpieczenia jego spłaty. Czy koszty te zwiększą wartość początkową samochodu mimo, iż bank podpisał kredyt kilka dni po oddaniu pojazdu do użytkowania? Czy w odniesieniu do omawianego zakupu znajdą zastosowanie przepisy o zatorach płatniczych (art. 15b ustawy o PDOP)?
Opłata przygotowawcza oraz koszt polisy dotyczącej ubezpieczenia spłaty kredytu naliczone przed oddaniem pojazdu do używania zwiększają jego wartość początkową. Do zakupów sfinansowanych kredytem nie mają zastosowania przepisy o tzw. zatorach płatniczych. |
Przypomnijmy, iż w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego, jego wartość początkową stanowi cena nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Tak więc wydatki związane z uzyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową. W omawianym przypadku będzie to koszt opłaty przygotowawczej oraz koszt ubezpieczenia spłaty kredytu. Bez znaczenia pozostaje fakt, że formalnie umowa kredytowa została podpisana przez bank kilka dni po dokonaniu sprzedaży pojazdu. Z informacji zawartych w pytaniu wynika bowiem, że działający w imieniu banku dealer pokrył koszt opłaty przygotowawczej oraz polisy zabezpieczającej, podobnie jak całej ceny zakupu pojazdu kredytem. Nie ulega więc wątpliwości, że przedmiotowe opłaty związane z zakupem zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Odnosząc się natomiast do przytoczonych w pytaniu przepisów o tzw. zatorach płatniczych (art. 24d ustawy o PDOF oraz art. 15b ustawy o PDOP) należy stwierdzić, że dokonanie zapłaty za nabywany pojazd środkami pieniężnymi pochodzącymi z kredytu oznacza uregulowanie zobowiązania wobec kontrahenta - sprzedawcy pojazdu. Zatem ponieważ zobowiązanie i należność pomiędzy stronami przedmiotowej transakcji wygasa w momencie finalizacji transakcji, przepisy o korekcie kosztów nie znajdują tutaj zastosowania.
Inaczej byłoby w sytuacji sprzedaży dokonanej na raty, gdy płatność poszczególnych rat oznaczałaby spłatę zobowiązania (jego części) wobec sprzedawcy. Dopiero wówczas konieczna byłaby odpowiednia korekta odpisów amortyzacyjnych.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|