Gazeta Podatkowa nr 13 (1367) z dnia 13.02.2017
Ewidencja przeceny wyrobów gotowych
Jesteśmy jednostką produkującą odzież. Dokonaliśmy przeceny wyrobów gotowych. W jaki sposób powinniśmy rozliczyć tę operację księgowo? Czy należy wyksięgować wyroby z magazynu w starej cenie na podstawie dokumentu Wz i przyjąć je w nowej cenie w oparciu o dowód Pz, czy może powinniśmy utworzyć odpis aktualizujący? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1064963)
Zakładając, że wyroby gotowe są ewidencjonowane według rzeczywistego kosztu wytworzenia, ich przeceny dokonuje się w księgach rachunkowych poprzez utworzenie odpisu aktualizującego ich wartość. W żadnym przypadku nie wyksięgowuje się w starej cenie przecenionych składników z ewidencji bilansowej i nie wprowadza się ich w nowej cenie z powrotem do tej ewidencji.
Posiadane w magazynie produkty wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na ten dzień. Stanowi o tym art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.). Dokonując takiej wyceny, konieczne jest uwzględnienie utraty wartości użytkowej lub handlowej wyrobów gotowych spowodowanej np. ich uszkodzeniem, zniszczeniem, zepsuciem czy upływem sezonu. W tym celu tworzy się odpis aktualizujący ich wartość, którego zadaniem jest doprowadzenie ceny tych produktów do wysokości umożliwiającej ich sprzedaż. Wartość tego odpisu zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. Wynika to z art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Operację utworzenia odpisu aktualizującego dotyczącego wyrobów gotowych, doprowadzającą ich wartość do możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto, można ująć w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 62-1 "Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości produktów".
Istotne jest, że jeśli jednostka przygotowuje porównawczy rachunek zysków i strat, to zapis księgowy trzeba przeprowadzić w korespondencji z kontami obrotów wewnętrznych. Utworzenie odpisu aktualizującego wartość produktów powoduje bowiem wyjście kosztów z zamkniętego kręgu kosztów.
Figurujące na koncie 62-1 odpisy aktualizujące wartość zapasów produktów pozostają na tym koncie do momentu rozchodu zapasów z magazynu (np. z tytułu ich sprzedaży) lub ustania przyczyny, dla której utworzono odpis. W bilansie odpisy aktualizujące wartość wyrobów gotowych nie są wykazywane oddzielnie, lecz zmniejszają wartość tych składników figurującą na koncie 60 "Produkty gotowe i półprodukty".
W przypadku sprzedaży produktów w roku następnym, utworzone odpisy podlegają wyksięgowaniu - równolegle do operacji rozchodu tych składników z magazynu - zapisem:
- Wn konto 62-1 "Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości produktów",
- Ma konto 70-1 "Koszt sprzedanych produktów".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Jednostka przedstawi w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2016 r. wartość wyrobów gotowych w kwocie 40.000 zł w aktywach w pozycji B.I.3 "Produkty gotowe", a w porównawczym rachunku zysków i strat wartość odpisu 5.000 zł w pozycji E.II "Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych". |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Ewidencja księgowa na przykładach liczbowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|