Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018
Ujęcie w księgach rachunkowych poręczenia z tytułu kredytu
We wrześniu 2017 r. udzieliliśmy poręczenia kredytu obrotowego innemu przedsiębiorstwu. W grudniu 2017 r. bank poinformował nas, że jednostka nie zapłaciła już 3 rat kredytu. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa tego zdarzenia?
Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Tak wynika z art. 876 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Jeżeli jednostka udziela innej jednostce poręczenia, to dla celów bilansowych takie poręczenie powoduje powstanie zobowiązania warunkowego. Przez zobowiązanie warunkowe należy rozumieć obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń (art. 3 ust. 1 pkt 28 ustawy o rachunkowości). Jednostka powinna zaewidencjonować zobowiązanie warunkowe pozabilansowo, zapisem jednostronnym po stronie Ma np. konta 29 "Zobowiązania warunkowe". W sytuacji gdy dłużnik, na rzecz którego ustanowiono poręczenie, nie spłaca rat kredytu, poręczyciel powinien utworzyć w swoich księgach rachunkowych rezerwę na przewidywaną do spłaty kwotę.
W myśl art. 35d ust. 1 ustawy o rachunkowości rezerwy tworzy się m.in. na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego. Rezerwy zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą. Niewykorzystane rezerwy, wobec zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie, zwiększają na dzień, na który okazały się zbędne, odpowiednio pozostałe przychody operacyjne lub przychody finansowe (art. 35d ust. 2 i 4 ustawy o rachunkowości).
Ewidencja rezerwy w księgach rachunkowych może przebiegać zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" lub konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 83 "Rezerwy".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Ewidencja księgowa na przykładach liczbowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|