Gazeta Podatkowa nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017
Jak zaksięgować i wycenić karę umowną w euro?
Mamy podpisany kontrakt z zleceniobiorcą w euro. Wystawia on nam faktury, które przeliczamy po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Wystawiliśmy mu notę obciążeniową w euro tytułem kary umownej. Jak tę kwotę powinniśmy wycenić - czy powinien to być również kurs średni NBP? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1085097)
Przychód z tytuły kary umownej powinien zostać przeliczony na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień poprzedzający dzień wystawienia noty obciążeniowej.
Operacja naliczenia kontrahentowi kary umownej należy do zdarzeń pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. W związku z tym odnosi się ją w ewidencji księgowej do pozostałych przychodów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.).
W sytuacji gdy kara ta została wyrażona w walucie obcej, jej wycena dokonywana jest zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, tj. według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty obciążeniowej. W księgach rachunkowych przychód z tytułu kary umownej może zostać ujęty w oparciu o wystawioną kontrahentowi notę zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto kontrahenta),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Kary umowne zwiększają pozostałe koszty i przychody operacyjne.
Jeśli kara umowna wpłynie na rachunek walutowy jednostki, wówczas przelicza się ją na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty. Na podstawie wyciągu bankowego otrzymanie przelewem takiej kary może zostać zaewidencjonowane zapisem:
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konto kontrahenta).
Z uwagi na to, że najczęściej inny kurs walut obcych stosuje się do wyceny wartości kary udokumentowanej notą obciążeniową, a inny do wyceny otrzymanej kary w dniu jej zapłaty, na operacji uregulowania kary mogą powstać różnice kursowe. W zależności od charakteru powstałych różnic kursowych ich wartość zaliczana jest w księgach rachunkowych do:
a) przychodów finansowych - w przypadku wystąpienia dodatnich różnic kursowych,
b) kosztów finansowych - w przypadku powstania ujemnych różnic kursowych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Ewidencja księgowa na przykładach liczbowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|