Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014
Księgowe ujęcie kredytu w rachunku bieżącym
Posiadamy w banku kredyt w rachunku bieżącym. Obecnie bank podwyższył nam limit dopuszczalnego zadłużenia. W jaki sposób zaksięgować podniesienie wartości tego kredytu?
Przyznanie kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym oznacza, iż bank wyraża zgodę na występowanie ujemnego salda na tym rachunku. W praktyce oznacza to, że jednostka, której przyznano taki kredyt, ma prawo w okresie objętym umową kredytową zadłużać się poniżej wartości salda na rachunku bieżącym.
W księgach rachunkowych nie ewidencjonuje się przyznanego przez bank jednostce limitu zadłużenia. Również podwyższenie kwoty tego limitu nie podlega ewidencji księgowej. Kwota limitu kredytowego możliwego do wykorzystania na dany dzień nie stanowi bowiem aktywu w postaci środków pieniężnych jednostki. Do czasu jej faktycznego wykorzystania stanowi zasób majątkowy banku. Kwoty tej jednostka nie wykazuje również w ewidencji pozabilansowej jako zobowiązania warunkowego.
W ewidencji księgowej ujmuje się natomiast operacje dotyczące uruchomienia kredytu w rachunku bieżącym (np. prowizja pobrana przez bank) oraz operacje związane z wykorzystaniem tego kredytu. Na koncie 13-0 "Rachunek bieżący" księguje się wszystkie operacje powodujące zwiększenie lub zmniejszenie salda kredytowego w rachunku bieżącym. Wprawdzie konto 13-0 jest kontem aktywnym, tj. kontem, które wykazuje saldo debetowe, jednak w przypadku korzystania z kredytu w rachunku bieżącym konto to może wykazywać saldo kredytowe. Oznacza ono faktyczne zadłużenie jednostki wobec banku z tytułu udzielonego jej kredytu w rachunku bieżącym.
Z jednej strony każdy wypływ środków pieniężnych z rachunku bieżącego, np. z tytułu zapłaty zobowiązań, wypłaty wynagrodzeń, pobrania przez bank odsetek od kredytu itp., powoduje powstanie lub zwiększenie na tym rachunku salda kredytowego (czyli ujemnego). Z drugiej strony każdy wpływ środków pieniężnych na rachunek bieżący spowoduje zmniejszenie tego ujemnego salda, czyli częściową spłatę kredytu. Jeśli bank pobrał z góry prowizję od uruchomienia kredytu, zalicza się jej wartość do kosztów finansowych i ujmuje na koncie 75-1 "Koszty finansowe". Również pobrane przez bank odsetki od wykorzystanej w danym okresie kwoty kredytu obciążają koszty finansowe.
Jeżeli na koniec roku na koncie 13-0 figuruje saldo kredytowe, odzwierciedlające kwotę wykorzystanego na dany moment kredytu, prezentuje się je w bilansie po stronie pasywów w pozycji B.III.2 lit. a) jako "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Ewidencja księgowa na przykładach liczbowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|