Gazeta Podatkowa nr 33 (1283) z dnia 25.04.2016
Ujęcie w księgach wydatków regulowanych kartami płatniczymi
Jednostki powszechnie stosują karty płatnicze. Dzięki nim można dokonywać płatności bez wykorzystania gotówki. Data zapłaty kartą z reguły jest wcześniejsza od daty otrzymania potwierdzenia rozchodu środków pieniężnych z rachunku bankowego. W zasadach (polityce) rachunkowości jednostka powinna wskazać sposób ujmowania tych transakcji w księgach rachunkowych.
Za pośrednictwem kart płatniczych można np. regulować zobowiązania pieniężne, wyrażone zarówno w złotych, jak i w walucie obcej. Na dzień ujęcia w księgach rachunkowych transakcji dokonanej kartą płatniczą jednostka może nie otrzymać wyciągu bankowego dokumentującego rozchód środków pieniężnych z rachunku z tytułu tej zapłaty. Dlatego płatności dokonywane kartami płatniczymi jednostki mogą ewidencjonować za pośrednictwem np. konta 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie transakcji kartami płatniczymi - numer karty). Konta te wykazują salda z tytułu płatności kartą do momentu ich rozliczenia, które następuje na podstawie wyciągu bankowego potwierdzającego rozchód danej kwoty z rachunku. Wybór sposobu ujmowania transakcji regulowanych kartami płatniczymi należy do jednostki i powinien zostać opisany w przyjętych przez nią zasadach (polityce) rachunkowości.
Zobowiązania opłacane firmową kartą
Jeżeli jednostka posiada firmowe karty płatnicze i dokonuje nimi płatności za zobowiązania, to odpowiednia informacja na ten temat jest zamieszczana na fakturze, rachunku lub innym dowodzie. Fakturę opłaconą za pośrednictwem firmowej karty płatniczej w księgach rachunkowych ujmuje się na zasadach ogólnych zapisem:
a) wartość brutto
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto
- Wn różne konta,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Jeśli za zakupy firmowe zapłacono kartą płatniczą, to konto rozrachunkowe z dostawcą nie powinno wykazywać salda z tego tytułu. Z tego względu należy dokonać przeksięgowania danego zobowiązania zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie transakcji kartami płatniczymi - numer karty).
Konto 13-9 lub 24 będzie wykazywało saldo do momentu rozliczenia przez bank zapłaty dokonanej kartą płatniczą. Ewidencja księgowa wyciągu bankowego dokumentującego obciążenie rachunku wartością uregulowanego zobowiązania przebiega zapisem:
- Wn konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie transakcji kartami płatniczymi - numer karty),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Wydatki regulowane prywatną kartą
Zdarza się, że zobowiązania firmowe są regulowane prywatnymi kartami pracowników lub właścicieli albo wspólników. W takim przypadku fakturę ujmuje się na zasadach ogólnych. Natomiast wartość zapłaconego zobowiązania, jeśli zostało ono uregulowane prywatną kartą pracownika, przeksięgowuje się zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Konto imienne pracownika).
Ewidencja księgowa zwrotu wydatkowanej przez pracownika kwoty może przebiegać następująco:
a) jeśli zwrotu dokonano na rachunek bankowy pracownika
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Konto imienne pracownika),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący",
b) gdy wydatkowaną kwotę zwrócono mu gotówką z kasy
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Konto imienne pracownika),
- Ma konto 10 "Kasa".
Zdarza się, że płatności za firmowe wydatki dokonuje właściciel lub jeden ze wspólników prywatną kartą (przykład 1). Wówczas przeksięgowania uregulowanej przez niego kwoty należy dokonać zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z właścicielem lub Konto imienne wspólnika).
Natomiast zwrot tej kwoty może zostać ujęty następująco:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z właścicielem lub Konto imienne wspólnika),
- Ma konto 10 "Kasa" lub konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Płatności dokonywane kartą walutową
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze, zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Podczas zagranicznych podróży służbowych wydatki wyrażone w walucie obcej mogą być regulowane kartą płatniczą. W przypadku gdy jednostka posiada tylko rachunek złotówkowy, to bank dokonuje obciążenia rachunku i rozliczenia operacji zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej po obowiązującym kursie danej waluty obcej w dniu rozliczenia tej transakcji. W takiej sytuacji przeliczenie kwoty zapłaty w walucie obcej na złote będzie odbywało się po kursie sprzedaży banku, czyli po kursie faktycznie zastosowanym. Z kolei koszty podróży służbowych wyrażone w walucie obcej zasadniczo przelicza się według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia tych kosztów. Ze względu na to, że kurs przyjęty do przeliczenia kosztów podróży służbowej wyrażonych w walucie obcej z reguły różni się od kursu zastosowanego przez bank do rozliczenia płatności kartą, powstają różnice kursowe. Zalicza się je w zależności od ich charakteru do przychodów finansowych lub do kosztów finansowych (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości). Dodatnie różnice kursowe z tytułu rozliczenia płatności dokonanych kartą można ująć zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie transakcji kartami płatniczymi - numer karty),
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe".
Ewidencja księgowa ujemnych różnic kursowych z tego tytułu może być następująca:
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie transakcji kartami płatniczymi - numer karty).
Natomiast w przypadku, gdy jednostka posiada rachunek walutowy, to przeliczenia kwoty wydatków w walucie obcej uregulowanej kartą płatniczą dokonuje na zasadach określonych w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości (przykład 2).
Przykład 1 Założenia
Dekretacja
Księgowania
Założenia
a) dieta przysługująca pracownikowi: 49 euro × 2 diety = 98 euro, b) koszty paliwa: 120 euro. Do przeliczenia tych kosztów zastosowano średni kurs NBP z dnia 30 marca 2016 r., tj. 4,2445 zł/euro.
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|