Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (334) z dnia 20.11.2012
Ewidencja opłat podstawowych z tytułu leasingu operacyjnego
Jak zaksięgować faktury za leasing operacyjny dla celów podatkowych i bilansowych? Nie podlegamy obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego. Na fakturze mamy w pierwszej pozycji kapitał netto, a w drugiej - odsetki netto. Czy obie pozycje księgować w koszty usług leasingowych, czy może odsetki w koszty finansowe?
Co do zasady kwalifikacji umowy leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu. Zazwyczaj strony umowy leasingu, tj. finansujący oraz korzystający, klasyfikują umowy leasingu jednakowo. Niemniej jednak, może się zdarzyć, że ta sama umowa będzie przez korzystającego zaliczona do leasingu operacyjnego, a przez finansującego zakwalifikowana jako leasing finansowy. Jeśli umowa spełniała chociaż jeden z warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, to klasyfikuje się ją do umowy leasingu finansowego.
Jednostka (korzystający), której roczne sprawozdanie finansowe na dzień rozpoczęcia leasingu nie podlegało obowiązkowi badania, może - na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości - dokonać kwalifikacji umowy leasingu według przepisów podatkowych i nie stosować zasad określonych w art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości.
Z treści pytania wynika, że jednostka zakwalifikowała umowę jako leasing operacyjny zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych. Niemniej otrzymana faktura, na której wyszczególniono osobno pozycję kapitał i osobno odsetki może wskazywać na to, iż po stronie finansującego dla celów bilansowych jest to umowa leasingu finansowego. Zakładamy, że jednostka prawidłowo zakwalifikowała umowę leasingu dla celów podatkowych i bilansowych.
W przypadku leasingu operacyjnego korzystający nie ma potrzeby dzielić podstawowej opłaty leasingowej na część kapitałową i odsetkową. Korzystający nie wykazuje również przedmiotu umowy leasingu jako składnika swoich aktywów.
W księgach korzystającego miesięczną opłatę podstawową z tytułu leasingu operacyjnego (w całości w kwocie netto), na podstawie otrzymanej faktury, można zaksięgować w ciężar:
|
Taka ewidencja jest zgodna z wyjaśnieniami zawartymi w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa", stanowiącym załącznik do uchwały nr 16/11 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz. Urz. Min. Fin. nr 9, poz. 52).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|