Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
Umorzenie zobowiązania podatkowego w księgach rachunkowych
Spółka z o.o. otrzymała pomoc z urzędu gminy polegającą na umorzeniu podatku od nieruchomości za rok ubiegły. Jak zaksięgować ten umorzony podatek?
Wartość umorzonego podatku od nieruchomości na podstawie otrzymanej decyzji o umorzeniu ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
|
Podatek od nieruchomości jest podatkiem kosztowym. Zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału, powinien on zmniejszyć wynik finansowy roku, którego dotyczy. Nie ma przy tym znaczenia termin zapłaty tego podatku.
W księgach rachunkowych podatek od nieruchomości ujmuje się na odpowiednim koncie kosztów działalności operacyjnej, a drugostronnie jako zobowiązanie wobec budżetu, zapisem:
– Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty" lub konto zespołu 5, – Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne". |
Natomiast wpłatę raty podatku od nieruchomości ewidencjonuje się zapisem:
– Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne", – Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
W przypadku zaś przedawnienia lub umorzenia zobowiązań publicznoprawnych o charakterze kosztowym, ich wartość zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych (Ma konto 76-0). Tak wynika z przepisów art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o rachunkowości.
Podatek od nieruchomości za 2013 r. spółka w całości zaliczyła do kosztów podatkowych. Czy obecnie, w związku z jego umorzeniem, należy dokonać korekty tych kosztów, czy może umorzoną zaległość zaliczyć do przychodów podatkowych?
Umorzenie podatku od nieruchomości zaliczonego do kosztów nie wiąże się z korektą tych kosztów, w tym przypadku powstaje przychód podatkowy. |
W rachunku podatkowym podatek od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodów w dacie zarachowania, nawet jeśli nie został zapłacony (art. 15 ust. 4d i 4e updop). Umorzenie zaległości podatkowej nie stanowi podstawy do wyłączenia kwoty zarachowanego podatku z kosztów uzyskania przychodów. W omawianym przypadku należy dodatkowo uwzględnić przepisy art. 12 updop. Z art. 12 ust. 1 pkt 3 updop wynika, że umorzone zobowiązania generalnie są przychodem. Natomiast art. 12 ust. 4 updop zawiera wyjątki od tej zasady. W omawianym zakresie zastosowanie znajdzie pkt 6 tego przepisu. Stanowi on, iż do przychodów nie zalicza się m.in. umorzonych podatków stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zatem podatek od nieruchomości był zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, konsekwencją jego umorzenia będzie powstanie przychodu podatkowego.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|