Gazeta Podatkowa nr 74 (1115) z dnia 15.09.2014
Ujęcie w księgach tabletu zakupionego na raty
Spółka z o.o. (podatnik VAT) zakupiła od operatora sieci komórkowej tablet, który będzie spłacany w sześciu równych ratach. Kwota kolejnych rat będzie regulowana według harmonogramu razem z zapłatą zobowiązania wynikającego z otrzymywanych faktur za usługi telekomunikacyjne. Wartość początkowa sprzętu wynosi 1.800 zł. Jak zaksięgować fakturę dokumentującą zakup tabletu?
Zgodnie z definicją środków trwałych tablet, o którym mowa w pytaniu, należałoby, co do zasady, zaliczyć do tej grupy aktywów, jeżeli spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Z treści tego przepisu wynika, że środki trwałe są to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera przepisów określających wartość początkową środków trwałych, w stosunku do których można stosować uproszczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że w myśl art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy.
Uwzględniając wskazany przepis spółka sama decyduje o tym, które składniki majątku trwałego przedstawiają nieistotną wartość początkową. W polityce rachunkowości może zostać ustalona konkretna wartość początkowa środków trwałych, które:
- nie będą ujmowane w ewidencji środków trwałych, a ich wartość będzie odpisywana w koszty w momencie zakupu, analogicznie jak zakup materiałów,
- będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i zostaną jednorazowym odpisem amortyzacyjnym ujęte w kosztach działalności operacyjnej w momencie oddania ich do użytku,
- zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i będą odpisywane w koszty na zasadach ogólnych, tj. poprzez odpisy amortyzacyjne przez okres ich ekonomicznej użyteczności.
Zakładając, że tablet, o którym mowa w pytaniu, nie zostanie zaliczony do środków trwałych ze względu na niską wartość początkową wynoszącą 1.800 zł, ewidencja faktury za jego zakup może przebiegać zapisem:
a) kwota brutto
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) kwota VAT podlegająca odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) kwota netto
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Tablet, który nie został zaliczony do środków trwałych, powinien być objęty ilościową ewidencją pozabilansową.
Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że zapłata za tablet zostanie uregulowana w ratach. W takim przypadku należy pamiętać o obowiązkowej korekcie kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15b ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Plan kont:
Baza przykładów ewidencji księgowej wraz z obszernym komentarzem | ||
www.plankont.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|